Logo Píla Rosík

Konštrukcie drevodomov

Záruka zdravého bývania
a najvyššieho komfortu

Drevodomy od nás sú tá správna voľba

Neponúkame vám len nové bývanie. Drevodomy z produkcie Píla Rosík sú zárukou zdravého bývania a najvyššieho komfortu nielen pre vás, ale pre niekoľko ďalších pokolení. Naše drevodomy v porovnaní s murovanými stavbami, majú úplne odlišnú atmosféru – príjemná, nezameniteľná a všadeprítomná vôňa dreva, nevšedná a osobitá architektúra. Očarí vás rozmanitosť detailov drevenej stavby, hra svetla a tieňov, vzdušnosť a elegancia štruktúry dreva.

Aj keď sa drevodomy v porovnaní s klasickými murovanými domami pýšia mnohými benefitmi, domáci zákazníci stále preferujú stavby z tehál či kvádrov. Pritom tieto materiály patria k zdraviu škodlivejším a náročnejším na výstavbu. Presvedčte sa sami, že drevo, ako stavebný materiál, je kvalitný, ekologický, zdravý a lacný materiál na stavbu rodinného domu.

Sú jedinečné svojím nezameniteľným vonkajším aj vnútorným vzhľadom a zdravým vnútorným prostredím. Drevodomy sa najviac hodia do horského a podhorského prostredia, ale uplatnenie nájdu i v nižšie položených oblastiach a mestách. Sú ideálne využiteľné ako rekreačné objekty, ale aj ako rodinné domy na trvalé bývanie.

fotografia

V PROSPECH VÝBERU DREVODOMU
HOVORÍ VIACERO VÝHOD:

 • 01drevo, ako stavebný materiál, sprevádza život človeka od nepamäti, je ľahko dostupné, dobre opracovateľné, má vynikajúce vlastnosti, je príjemné na dotyk
 • 02drevodomy sú stabilné a vyznačujú sa dlhou životnosťou.
 • 03výrazná úspora času pri výstavbe drevených domov – dielo možno odovzdať do užívania v priebehu niekoľkých týždňov od začatia výstavby na stavenisku – rýchlosť zhotovenia má veľký význam pri financovaní stavby pomocou úveru
 • 04vynikajúce tepelno-izolačné a akustické vlastnosti drevodomov – efektívne vyrovnáva teplotu a vlhkosť vnútorného ovzdušia – výrazná energetická úspora, drevodomy zostávajú v lete chladné a v zime príjemne teplé
 • 05suchý proces výstavby a možnosť stavať celý rok
 • 06nižšia hmotnosť v porovnaní s murovanou stavbou
 • 07drevodomy sú stavané z prírodných materiálov sú preto vhodné pre ľudí, ktorí trpia alergiami alebo astmou
 • 08väčšia úžitková plocha z dôvodu tenších stien (drevená stena hrúbky 10 cm nahradí 38 cm murovanú stenu)
 • 09z hľadiska protipožiarnej odolnosti sú drevodomy rovnako bezpečné ako iné typy stavieb
 • 10obnoviteľný stavebný materiál bez potreby fosílnych palív pri pestovaní
 • 11pri raste spotrebúva CO2 a priaznivo vplýva na prostredie
 • 12biologicky rozložiteľné a spracovateľné

Výberom spoločnosti Píla Rosík ako výrobcu vášho domu robíte dobre pre seba a pre životné prostredie. Drevenice potrebujú na výrobu málo energie, takže počas výrobnej fázy sa generuje veľmi málo emisií CO2.

Vedeli ste že ?

Drevo je jedinečný a zďaleka najekologickejší stavebný materiál.. Drevodom z lepených hranolov má dlhú životnosť, vydrží až stovky rokov. Počas života má v sebe uložený uhlík, ktorého obsah v zrube je až desaťkrát vyšší ako emisie skleníkových plynov vo výrobnej fáze. Drevo je obnoviteľný materiál a je možné ho aj recyklovať. Na výrobu dreveného domu je potrebných menej energie ako na výrobu domu z iných materiálov. Najstaršie používané zrubové domy sú staré viac ako sto rokov. Drevený dom je voľbou pre tých, ktorí myslia na životné prostredie. Je to domov udržateľnej kultúry proti jednorazovej kultúre.

Šetrnosť k životnému prostrediu domu je ovplyvnená celým jeho životným cyklom. Počas svojho rastu drevo ukladá oxid uhličitý zo vzduchu, ktorý zostáva naviazaný na drevo počas celého životného cyklu dreveného materiálu, až kým sa drevo nakoniec nepoužije napríklad na výrobu energie alebo sa nerozpadne. Podľa štúdii je priemerne v jednej hranole drevodomu naviazaných 518 kg oxidu uhličitého. Výpočet uhlíkovej stopy a footprint umožňuje staviteľovi domu pochopiť, aký druh domu je skutočne ekologický.

Drevenice potrebujú na výrobu málo energie, takže počas výrobnej fázy sa generujú veľmi málo emisií CO2. V skutočnosti je na steny domu z lepených hranolov viac viazaného oxidu uhličitého, ako sa vyprodukuje pri jeho výrobe.

Ekologický dom spotrebuje čo najmenej energie a je v ňom použitých čo najviac obnoviteľných materiálov, ako je drevo a iné výrobky na báze dreva. Je dôležité, aby sa pri výrobe stavebných materiálov spotrebovalo málo energie a tým aj obmedzili emisie oxidu uhličitého. Materiály by tiež mali byť vyrobené udržateľným spôsobom a blízko zdroja, aby ich preprava nespôsobovala zbytočné emisie – výhodné umiestnenie píly Rosík pri zdroji suroviny. Naša spoločnosť nepretržite investuje do nových technológii spracovania dreva pre čo najlepšiu vyťaž a pre čo najväčšie zhodnotenie suroviny. Našim smerovaním nie je zvyšovať objem spracovanej guľatiny, ale čo najlepšie využiť surovinu ktorú máme k dispozícii.

fotografia

DREVODOMY Z LEPENÝCH HRANOLOV

Drevodom z lepených hranolov je druh stavby, ktorý nie je časovo náročný na technologickú prestávku a je možné hneď pokračovať vo výstavbe. Vďaka tomu sa značne skráti celkový čas výstavby celého domu.

V PROSPECH VÝBERU DREVODOMU
HOVORÍ VIACERO VÝHOD:

 • 01stavba je stabilná, drevo nepraská a nekrúti sa, čo sú najhlavnejšie výhody lepených hranolov
 • 02použitie ekologických a zdravotne nezávadných materiálov
 • 03krátka doba výroby
 • 04rýchla montáž domu
 • 05vysoká trvanlivosť a spoľahlivosť
 • 06lepený hranol odoláva vplyvom vlhkostných aj tepelných rozdielov a zachováva si rozmery a tvar
 • 07lepený hranol zaisťuje aj pri nízkej hrúbke steny veľmi dobrú tepelnú izoláciu
 • 08nízka vlhkosť lepených hranolov, ktorá spôsobuje minimálne vedenie tepla cez hranol a tým zvyšuje jeho izolačné vlastnosti

MATERIÁL POUŽITÝ NA STAVBU

Pri stavbe drevodomov používame lepené zrubové profily hrúbky 80, 120, 160, 200 a 240 mm. Podľa rohového spojenia zrubových profilov rozlišujeme spojenie na „rybinu“ alebo spojenie „preplátovaním“ s presahom.

Ako základný materiál sa používa smrekové drevo – lamely ktoré sa po narezaní sušia na požadovanú vlhkosť. Po vysušení na vlhkosť v priemere 15% sa materiál hobľuje na polotovary, ktoré ďalej pokračujú cez nanášačku lepidla do lisu, kde sa stlačia lamely do kopy pod tlakom 11MPa. V lise zotrvá materiál dve hodiny pri stálom tlaku a konštantnej teplote a vlhkosti prostredia.

Týmto spôsobom lepíme hranoly rôznych hrúbok a to:

 • 80mm – interiérové nenosné deliace priečka alebo záhradné domčeky a garáže
 • 120mm – interiérové nenosné priečky, malé záhradné chatky a domčeky na rekreáciu
 • 160mm – interiérové aj exteriérové nosné steny na domy a chaty
 • 200mm – exteriérové nosné steny domov zo zvýšenou izolačnou schopnosťou
 • 240mm – exteriérové nosné steny domov zo zvýšenou izolačnou schopnosťou
 • väčšie priemery – nosné prvky použité pre väčšie rozpony

Po uvoľnení tlaku sa zlepený hranol musí nechať stáť minimálne 24 hodín a až potom sa sním môže ďalej pracovať. Lepený hranol sa ďalej opracováva hobľovaním v dvoch fázach:

 1. Odstránenie prebytočného lepu a skalibrovanie
 2. Finálne profilovanie prostredníctvom štvorstrannej profilovacej frézy

Po tomto úkone je hotový zrubový hranol pripravený na poslednú fázu ktorá je výroba a konečné opracovanie. Na konečné opracovanie používame CNC obrábacie centrum, ktoré je priamo prepojené s projekčný softvérom a zabezpečuje presné a hladké opracovanie tesárskych spojov.

DREVODOMY Z NAŠEJ PRODUKCIE
SA STAVAJÚ SYSTÉMOM

TZV. PRIAMEJ KONŠTRUKCIE

Všetky hotové drevené prvky stavby sú očíslované a skladajú sa podľa montážnych výkresov. Na hotovú, vopred pripravenú základnú dosku (platňu) sa ukotvia prvé drevá prislúchajúcich stien domu a presne sa zamerajú aby boli na správnom mieste. Ďalej sa pokračuje v stavaní obvodových stien spolu s vkladaním izolácie z ovčej vlny medzi jednotlivé drevá, nosných priečok, konštrukcie stropu, ak ju stavba obsahuje a následne sa montuje hotový krov. Nasleduje dokončenie strechy, montáž rozvodov a dokončenie stavby do požadovaného rozsahu.

NÁVRHY PROJEKTOV

Píla Rosík ponúka drevodomy z lepených hranolov v rôznych prevedeniach. Nie je podmienkou, aby ste si vybrali typizovaný projekt. Návrh a výstavbu realizujeme na základe individuálnych požiadaviek každého zákazníka. Každý objekt vieme prispôsobiť vašim špecifickým potrebám a predstavám.

V galérii vyberáme z nášho portfólia niekoľko základných typov drevostavieb. Ostáva len na vás, či si vyberiete niektorú z nich alebo sa návrhmi necháte inšpirovať. Pri úprave projektov, v ktorých budú zahrnuté vaše požiadavky a originálne návrhy, radi pomôžeme.

Projekt Lyra
Lyra
Projekt Columbia
Columbia
Projekt Leo
Leo
Projekt Corvus
Corvus
Projekt Lupus
Lupus
Projekt Aquila
Aquila
Projekt Tauris
Tauris
Projekt Ursa
Ursa
Projekt Cygnus
Cygnus